T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
MUĞLA DALAMAN HAVALİMANI

​​​​​​

Elektronik Sistemler


Elektronik Sistemler


      Muğla Dalaman Havalimanında yaklaşma ve kule hizmetlerinin  teknik alt yapı, bakım, arıza giderme ve işletmesi sağlanmaktadır.  CNS (Communication-Navigation-Surveillance- Seyrüsefer Radar ve Haberleşme) Hizmetleri kapsamında ILS, DVOR, DME, NDB, PSR ve SSR Radarları,  SMART  Radar Bilgi İşlem Sistemleri, Hava-Yer, Yer-Yer Haberleşme sistemleriyle  faaliyetini  sürdürmektedir.  

 

        Bakım periyotlarına uygun olarak günlük, haftalık, aylık yıllık gibi radar seyrüsefer ve haberleşme sistemlerine ait tüm  bakımlar zamanında yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır.      

 

          Bu sistemler, Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu olarak bilinen ICAO (International Civil Aviation Organization) tarafından belirlenen ve üyesi olduğumuz Eurocontrol (Hava Seyrüsefer Güvenliği için Avrupa Teşkilatı) tarafından takip ve tavsiye edilen “Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği” kapsamında lisanslı olarak görev yapan DHMİ Teknik Personeli ile idame ettirilmektedir.

 

          Havacılık ulaşımında elektronik yer sistemlerinin geliştirilmesi ve daha sistemli bir hale getirilebilmesi için eğitim, araştırma ve tavsiye çalışmalarında bulunmak, üyelerimizin mesleki, ekonomik, yasal ve sosyal çıkarlarını sağlamak, korumak ve geliştirmek amacıyla 1993 yılında Türkiye Hava Trafik Emniyeti Elektronik Teknik Elemanlar Derneği (Turkish Air Traffic Safety Electronics Technical Personel Association ) kurulmuştur.

 

 

 

HABERLEŞME SİSTEMLERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RADAR BİLGİ İŞLEM SİSTEMLERİ

 

 

 

 

 

Ek Dosyalar
  • vcss.JPG
  • smarts.JPG
  • T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
    Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü